Campania OFTALMOBIL

logo oftalmobil_2

Descriere pe scurt a proiectului

Realizarea primei clinici oftalmologice mobile din Romania cu scopul diagnosticarii afectiunilor oftalmologice cronice si reintegrarea sociala a persoanelor cu grad mare de risc de pierdere a vederii prin recomandarea unor tratamente si proceduri specifice.

Necesitate proiect

Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii >80 % din bolile cronice oftalmologice dizabilitante sunt evitabile. Cauzele principale sunt cataracta si glaucomul.In mediul rural precum si in perimetre periurbane exista mai multe grupe vulnerabile:

-copii cu boli oftalmologice cronice dizabilitante evitabile
-persoane varstnice cu
-minoritatea roma
-persoane asistate social datorita unor

Activitati si rezultate preconizate:

1. Realizarea primei clinici oftalmologice mobile din Romania
2. Cresterea gradului de informare al membrilor grupurilor vulnerabile cu privire la riscurile associate bolilor oftalmologice dizabilitante evitabile (+10000 persoane)
3. CONSULTATII cu o clinica oftalmologica mobila (+500 consultatii)

Durata de viata a clinicii mobile (în luni): 36

Locul de desfăşurare: REGIONAL (judetele GR, TL, GL, VS) –  care sunt cele mai sarace judete din Romania si cu infrastructura medicala cea mai slab dezvoltata, se vor alege cele mai defavorizate localitati.

Fisiere asociate:

Prezentare OFLATMOBIL_2